مقالات حوزه تجهیزات پزشکی

پارچه اسپان باند چیست؟

پارچه-اسپان-باند-چیست؟001

پارچه اسپان باند چیست؟

یکی از انواع پلاستیک سازگار با محیط زیست، پارچه‌های نبافته پلی پروپیلن، پارچه اسپان باند است. عوامل متعددی موجب شده که بازار پارچه‌های نبافته اسپان‌باند گسترش پیدا کند. طبق گزارش بازار جهانی، صنعت جهانی این پارچه تا سال 2027 رشد قابل توجهی 8.3 درصدی را تجربه خواهد کرد که از 12.75 میلیارد در سال 2019 به 23.33 میلیارد در سال 2027 خواهد رسید. دلایل افزایش مورد انتظار متعدد است، اما در درجه اول، برای درک شهرت و اهمیت روزافزون آن در صنعت، دانستن اینکه پارچه نبافته اسپان باند دقیقاً چیست، بسیار مهم است.

پارچه اسپان باند سازگار با محیط زیست

فناوری پارچه اسپان باند چیست؟

پلی پروپیلن ایزوتاکتیک پرمصرف‌ترین پلیمر برای تولید پارچه اسپان باند است. به دلیل چگالی کم، بیشترین بازده و قدرت پوشش را با کمترین هزینه فراهم می‌کند. از زمانی که اولین پارچه‌های پلی پروپیلن اسپان باند در دهه 1960 تجاری شدند، پیشرفت‌های قابل توجهی در ساخت رزین‌های پلی پروپیلن و مواد افزودنی حاصل شده است.

اگرچه پلی پروپیلن تثبیت نشده به سرعت توسط اشعه ماوراء بنفش تخریب می‌شود، تثبیت‌کننده‌های بهبودیافته اجازه چندین سال قرار گرفتن در فضای باز را قبل از خراب شدن خواص فیبر می‌دهند. برای کاهش هزینه، الیاف ضایعات یا پلی پروپیلن با کیفیت پایین ممکن است دفع شوند و سپس در مقادیر کم با پلیمر تازه مخلوط شوند تا پارچه‌های اسپان باند درجه یک تولید شود. این در یک صنعت بسیار رقابتی بسیار سودمند و مهم است.

پارچه اسپان باند چیست؟

پارچه‌ اسپان باند با قراردادن رشته‌های اکسترود شده و تابیده شده بر روی یک تسمه جمع کننده به صورت تصادفی یکنواخت و به دنبال آن چسباندن الیاف تولید می‌شوند. فیبرها در طول فرآیند لایه گذاری با جت‌های هوا یا بارهای الکترواستاتیک از هم جدا می‌شوند. سطح جمع کننده معمولا سوراخ می‌شود تا از انحراف جریان هوا و حمل الیاف به صورت کنترل نشده جلوگیری شود.

پیوند با استفاده از رول‌های گرم شده یا سوزن‌های داغ برای ذوب بخشی از پلیمر و ذوب الیاف به یکدیگر، استحکام و یکپارچگی را به تار می‌بخشد. از آنجایی که جهت گیری مولکولی نقطه ذوب را افزایش می‌دهد، الیافی که کشش بالایی ندارند می‌توانند به عنوان الیاف اتصال حرارتی استفاده شوند.

محصولات اسپان باند در پشتی فرش، ژئوتکستایل‌ها و محصولات پزشکی،  بهداشتی یکبار مصرف استفاده می‌شود. از آنجایی که تولید پارچه با تولید الیاف ترکیب می‌شود، این فرآیند به طور کلی مقرون به صرفه‌تر از زمانی است که از الیاف اصلی برای تولید پارچه‌های نبافته استفاده می‌شود.

محصولات اسپان باند در پشتی فرش، ژئوتکستایل‌ها و محصولات پزشکی، بهداشتی یکبار مصرف استفاده می‌شود

اهمیت پارچه‌های نبافته اسپان باند

پارچه‌ اسپان باند بدون بافت برای تولید خود نیازی به حیاط یا دوخت ندارند. فرآیند تولید بسیار ساده‌تر از هر پارچه بافته‌ای است که منجر به مقرون به صرفه بودن و دوام محصول می‌شود. این باعث می‌شود که این پارچه‌ها برای مردم، شرکت‌های مد، سازمان‌های تولیدکننده مبلمان، بخش مراقبت‌های بهداشتی و تولیدکنندگان خدمات بهداشتی بیشتر استفاده شوند.

چند دلیل که اهمیت پارچه‌های اسپان‌باند بافته نشده در طول سال‌ها چند برابر شده است عبارتند از:

 • قدرت پارگی بالایی دارند، بنابراین آن‌ها را نسبت به هر نوع ماده دیگری انعطاف پذیرتر می‌کند.
 • با توجه به استحکام آن‌ها برای استفاده به عنوان کیف حمل مناسب در نظر گرفته می‌شوند.
 • پارچه‎ های اسپان باند نبافته، در بیشتر موارد، زیست تخریب پذیر هستند، که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها سازگار با محیط زیست باشد. کیسه‌های نبافته و سایر محصولات را می‌توان برای استفاده‌های متعدد بازیافت کرد.
 • پارچه لایه لایه است که باعث دوام بیشتر آن می‌شود.
 • این پارچه‌های نبافته پلی پروپیلن نسبت به مایعات بسیار دافعه است و بنابراین دارای استحکام کششی و انعطاف پذیری بالایی است.
 • روش تولید سریع آنها را مقرون به صرفه می‌کند تا مردم بتوانند برای مقاصد متفرقه مصرف کنند.
 • در مقایسه با هر ماده غیر بافته دیگری، پارچه‌های اسپان باند دارای خواص فیزیکی عالی هستند که آن‌ها را به انتخاب مناسبی تبدیل می‌کند.
 • منسوجات نبافته PP از باکتری‌های پارچه یا الیاف ایمن هستند و می‌توانند مواد را از بین ببرند.

مزایای ذکر شده در بالا نشان می‌دهد که چرا صنعت پارچه افزایش شدید در بازار پارچه‌های نبافته اسپان باند را پیش بینی می‌کند. حتی امروزه، بسیاری از تولیدکنندگان و صنایع به استفاده از محصولات منسوج به دلیل مزایای زیاد به استفاده از آن‌ها روی آورده‌اند.

ویژگی‌های پارچه نبافته اسپان باند

 • پارچه دارای ساختار سه لایه است.
 • انشعاب شدید الیاف یک لایه ضد آب اولیه را ارائه می‌دهد.
 • این ماده دارای مقاومت در برابر دمای پایین است.
 • این ماده در برابر حمله شیمیایی، خوردگی، حمله میکروبی مقاوم است.

پارچه نبافته اسپان باند و ضد آب بودن

پلی اتیلن با چگالی خطی کم با نسبت انشعاب بالا، دارای انعطاف پذیری خوب، نفوذپذیری آبکم می‌باشد. ویژگی‌های پارچه پلی پروپیلن نبافته اسپان باند که موجب می‌شود این پارچه ضد آب شود عبارتند از:

این یک سازه سه لایه با سطح پیشرفته است.

دارای یک لایه ضد آب اولیه با پلی اتیلن کم چگالی و نسبت انشعاب بالا با انعطاف پذیری خوب، نفوذپذیری آب، نرمی و مقاومت می‌باشد.

مقاومت در برابر دمای پایین دارد.

سطح پارچه نبافته پلی پروپیلن، پلی استر است، می‌توان از آن برای حل مسئله مواد کامپوزیت و پیوند سیمانی با ترکیب لایه هسته استفاده کرد، نقص ضریب انبساط خطی پلی اتیلن بزرگ را می‌توان حل کرد.

کاربردهای منسوجات نبافته اسپان باند

پارچه اسپان باند را می‌توان برای مصارف متعددی مانند ماسک‌های یکبار مصرف، دستکش‎‌های یکبار مصرف، پوشک بچه، نوار بهداشتی، روکش‌های خانگی و غیره مصرف کرد. آن‌ها برای چندین انگیزه دیگر مورد نیاز هستند مانند؛

 • صنایع مختلف از این محصول برای اهداف دفع مانند ماسک، نوار بهداشتی، بانداژ، حوله، دستمال مرطوب، پوشک بچه، لباس یکبار مصرف، کیسه حمل، پارچه گرد و غبار و غیره استفاده می‌کنند.
 • خاصیت آب‌گیری پارچه باعث می‌شود تا بتوان از آن برای بستن سیمان و بتن به طور گسترده استفاده کرد.
 • از آنجایی که منسوجات نبافته بسیار بادوام هستند، در تولید کالاهای خانگی و محصولات مبلمان منزل مانند پرده، روکش‌های داخلی، روکش‌های تشک، رومیزی، روکش صندلی، فرش و غیره نیز کاربرد قابل توجهی دارند.
 • علاوه بر آن، پارچه اسپان باند برای ساخت کیسه‌های چای، محصولات فیلتر، کیسه‌های ژل و سایر محصولات مشابه نیز مورد نیاز است.
 • پارچه نبافته علاوه بر این برای اهداف کشاورزی مانند پارچه‌های کنترل علف‌های هرز، محصولات پوششی، پارچه محافظ محصول برای محصولات، پوشش ریشه و غیره استفاده می‌شود.

تولید پارچه اسپان باند برای مصارف پزشکی

برخی ویژگی‌های پارچه‌های غیر بافته اسپان باند مانند؛ نرمی، عملی بودن و حفاظت از محیط زیست، آن را برای ساخت ماسک‌های جراحی، کلاه‌های پزشکی، تجهیزات پزشکی و سایر ابزارهای کاربردی در صنعت پزشکی قابل استفاده می‌کند. ماسک‌های غیر بافته شده برای جلوگیری از شیوع آنفولانزا در فصل بهار و آلرژی‌های گرده فصلی استفاده می‌شود.

روند تولید پارچه اسپان باند برای مصارف پزشکی به صورتی است که در کارگاه‌های تمیز و بدون گرد و غبار با امکانات حشره‌کش فرابنفش در بسته‌های مخصوص نگهداری می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که این محصولات پزشکی یکبار مصرف بهداشتی و بدون آلودگی هستند.

حشره‌کش فرابنفش جهت بسته بندی محصولات پزشکی یکبار مصرف بهداشتی و بدون آلودگی

مزیت پارچه‌ نبافته اسپان باند به پارچه‌های بافته شده

پارچه‌های بافته شده و نبافته علاوه بر استفاده از نخ برای تولید مواد بافته شده، چندین عامل دیگر این پارچه‌ها را از هم متمایز می‌کند. این چند تفاوت اصلی بین آنها به شرح زیر است:

 • پارچه‌های بافته از جنس‌های مختلف و بافت‌های مختلف تولید می‌شوند و فقط به صورت بافت با نخ هستند اما پارچه‌های نبافته با استفاده از روش‌های مختلف پیوند و الیاف تولید می‌شوند.
 • با توجه به نوع ضخامت، پارچه‌های بافته شده نمی‌توانند ضربه‌ها را جذب کنند، اما پارچه‌های نبافته در برابر ضربه مقاوم هستند.
 • پارچه‌های بافته از نخ ساخته می‌شوند که نیاز به تکمیل دارند. اما، این وضعیت در مورد منسوجات نبافته نیست. آنها نیازی به بافت، تکمیل یا دوخت ندارند.
 • چیزی که پارچه نبافته را از پارچه بافته منحصر به فرد می‌کند این است که مقاومت پارگی بالایی دارد، در حالی که پارچه بافته شده نمی‌تواند به راحتی پاره شود. بستگی به پارچه دارد با این حال، مواد بافته شده استحکام پارگی کمتری نسبت به پارچه های نبافته دارند.
 • پارچه‌های نبافته مقاوم در برابر آب و مقاوم در برابر صدا هستند، در حالی‌که پارچه‌های بافته شده این گونه نیستند. بنابراین، یک امتیاز به مزایای مواد منسوجات می‌افزاید و آنها را مورد علاقه بسیاری قرار می‌دهد.

اسپان باند پارچه دوست‌دار محیط زیست

اغلب این موضوع مورد بحث است که آیا پارچه نبافته زیست تخریب پذیر است یا خیر؟ در بیشتر موارد، این بستگی به انواع منسوجات بافته شده از انواع مختلف الیاف دارد. نوع الیاف در درجه اول تعیین می‌کند که آیا پارچه نبافته زیست تخریب پذیر است یا خیر.

در دنیای امروز، که تغییرات آب و هوایی و میکروپلاستیک‌ها نگرانی قابل توجهی ایجاد می‌کنند، پارچه اسپان باند به دلیل زیست تخریب نبودن و الیاف پلی پروپیلن داشتن مورد توجه بسیاری از دوستداران محیط زیست قرار گرفته است. پارچه اسپان باند به راحتی بازیافت و دوباره قابل استفاده می‌شود. این شاخص پایداری مواد را بهبود  بخشیده و آن را نسبت به پلاستیک محبوب‌تر می‌کند.

با توجه به شرایط زیست محیطی جهان امروز، از بین تمام کاربردهای مواد منسوجات اسپان باند، چیزی که آنها را متمایز می‌کند، ویژگی‌های محیطی آن‌ها است. در دوران امروزی که جهان با تغییرات آب و هوایی با چنین سرعت بالایی مواجه است، صنایع باید محیط اطراف خود را بررسی کنند و خود را با روش‌های پایدارتر و تولید محصولات دوست‌دار محیط زیست و بازیافت پذیر سازگار کنند.

پارچه اسپان باند به دلیل زیست تخریب نبودن و الیاف پلی پروپیلن مورد توجه بسیاری از دوستداران محیط زیست میباشد

شرایط خریدپارچه اسپان باند

اگر به دنبال تهیه و خرید پارچه اسپان باند ارزان قیمت و در عین حال با کیفیت هستید می‌توانید با مشاوران و فروشندگان ما تماس بگیرید. پیش از خرید اطلاعات مفید و کاربردی در خصوص جنس، ویژگی شرایط قیمت پارچه اسپان باند به صورت تک و یا عمده در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‎توانید از رعایت انصاف در قیمت گذاری نیز اطمینان حاصل نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه ما به عنوان تامین کننده لباس یک بار مصرف بیمارستانی ارزان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *